2018 Nobel Barış Ödülü, Denis Mukwege ve Nadia Murad'a verildi

2018 Nobel Barış Ödülü, tecavüze karşı yürüttükleri çalışmalar nedeniyle Doktor Denis Mukwege ve Ezidi insan hakları savunucusu Nadia Murad'a verildi.

2018 Nobel Barış Ödülü, Denis Mukwege ve Nadia Murad'a verildi
2018 Nobel Barış Ödülü, Denis Mukwege ve Nadia Murad'a verildi Kocakurt
Bu içerik 245 kez okundu.

2018 Nobel Barış Ödülü, tecavüzün savaşlarda bir silah olarak kullanılmasını engellemek amacıyla yürüttükleri çalışmalardan dolayı Kongolu jinekolog doktor Denis Mukwege ve Ezidi insan hakları savunucusu Nadia Murad'a verildi.

DENIS MUKWEGE KİMDİR?

1955 yılında doğan Mukwege, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusunda bulunan Bukavu kentindeki Panzi Hastanesini kurdu. Bu hastanede, toplu tecavüze uğrayan kadınların tedavisi yapılıyor.

Mukwege, kısa bir süre önce düzenlenen bir ödül töreninde yaptığı açıklamada, "Tüm kurbanlar çok vahşi şekilde tecavüze uğramış halde geliyor. Hastaneye ulaşabilecek kadar hayatta kalabinelerde olağanüstü fiziksel ve psikolojik yıkım olduğu görülüyor. Gelenlerin büyük bir bölümünün jenital bölgelerinde kurşun ya da sivri cisimlerle yaralanmalar mevcut oluyor. Bu, bu bölgenin tarihinde görülmemiş düzeyde bir vahşilik" demişti.

NADİA MURAD KİMDİR?

2014'te IŞİD tarafından Irak'taki köyünden kaçırılan Nadia Murad, esir kaldığı süre boyunca cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalmış binlerce Ezidi kadından biri. 25 yaşındaki Nadia Murad, IŞİD'in Musul'daki kampından kaçarak kurtulmuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uyuşturucu, vahşet, silah, cinayet: Bir saat boyunca can çekişti
Uyuşturucu, vahşet, silah, cinayet: Bir saat boyunca can çekişti
Bisiklete 235 lira trafik cezası
Bisiklete 235 lira trafik cezası