ÇİN zulmü sürüyor: "Uygur Türk'ü gazeteci intihar etti"

Uygur gazeteci Keyser Keyum'un, Çin'in yüz binlerce Uygur Türk'ünü esir tuttuğu 'Eğitim kampı'na gitmemek için intihar ettiği öğrenildi.

ÇİN zulmü sürüyor:
ÇİN zulmü sürüyor: Kocakurt
Bu içerik 738 kez okundu.

Kırım Haber Ajansı'nın haberine göre, Doğu Türkistan'da Çin rejeminin bir devlet dergisinin çeviri yayınları bölümünün genel yayın yönetmeni olarak çalışan 55 yaşındaki Keyser Keyum, devlet yetkilileri tarafından gözaltına alınarak toplama kampına gönderilmekten kaçarken ofisinin bulunduğu 8. kattan atlayarak, intihar etti.

51 TOPLAMA KAMPI

Daha önce, Çinli araştırmacı Shawn Zhang, Doğu Türkistan'daki toplama kampları üzerine yaptığı çalışmalara dair çarpıcı bilgiler açıklamıştı. 51 kampı tek tek tespit eden Zhang, yaptığı araştırmalar sonucunda "1 milyon Uygur Türk'ü toplama kampında" iddiasının gerçeği yansıttığını savunmuştu.

BİR MİLYONA YAKIN UYGUR KAMPLARDA TUTULUYOR

Birleşmiş Milletler, Çin’de Uygur Türk'ü bir milyona yakın kişinin kitlesel olarak gizli bir şekilde toplama kamplarını andıran yerlerde tutulduğunu açıkladı. Bunun dışında ayrıca 2 milyona yakın yine Uygur ve Müslüman azınlığın, "beyin yıkama faaliyetleri" için siyasi kamplara zorla gönderildiği belirtildi. Söz konusu suçlamaya ilişkin BM’deki Çin heyetinden şu ana kadar bir yanıt gelmedi.

Kaynak Yeniçağ: 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okula gitmeyen oğlunu 155’e ihbar etti
Okula gitmeyen oğlunu 155’e ihbar etti
Görme engelli milli sporcu soyunma odasında ölü bulundu
Görme engelli milli sporcu soyunma odasında ölü bulundu