Esrarengiz Bilderberg toplantıları: Davetli Türkler kim...

1954 yılından beri her sene yapılan Bilderberg toplantıları, bugünden başlayarak üç gün boyunca Torino'da gerçekleşecek. 2018 yılı Bilderberg toplantılarının davetli listesi de medyaya yansıdı.

Esrarengiz Bilderberg toplantıları: Davetli Türkler kim...
Esrarengiz Bilderberg toplantıları: Davetli Türkler kim...
Bu içerik 698 kez okundu.

1954 yılında ilk defa Hollanda prensi Bernhard tarafından, Avrupa ve Kuzey Amerika dünyasının elitlerinin bir araya gelmesi adına düzenlenen Bilderberg toplantılarına, 150 ye yakın davetli katılıyor.

Dışarıya tamamen kapalı bu kulüp, komplo teorisyenlerinin de sıkça beslendiği bir yer olma özelliğini taşıyor. Bu yıl, organizasyona 23 ülkeden 131 kişi davet edildi.

Organizasyonun bu seneki katılımcıları arasında Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Belçika Başbakanı Charles Michel, Estonya Başbakanı Jüri Ratas, Hollanda Başbakanı Mark Rutte gibi siyasetçilerin, Vodafone CEO'su Vittorio Colao, Total CEO'su Patrick Pouyanné, Fiat-Chrysler Grubu Başkanı John Elkann, İsrail Bankası'nın eski yöneticilerinden Stanley Fischer gibi iş dünyasından isimler bulunuyor. 

TÜRKİYE'DEN KİMLER DAVETLİ :

Bilderberg toplantısına Türkiye'den de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü de (MIT) akademisyenlik yapan fizik mühendisi Canan Dağdeviren, Koç Holding Başkanı Ömer Koç, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde görevli Doç. Dr. Behlül Özkan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Hürriyet Daily News genel yayın yönetmeni Murat Yetkin davet edildi.

CANAN DAĞDEVİREN KİMDİR :

1985 doğumlu fizik mühendisi Canan Dağdeviren Harvard Üniversitesi’nin ‘Genç Akademi’ üyeliğine (Junior Fellow of Harvard) seçilen ilk Türk. Canan Dağdeviren, geliştirdiği pilsiz çalışan giyilebilir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden cihazla adından söz ettirmeyi başarmıştı. Dağdeviren geçtiğimiz yıllarda Forbes dergisinin 30 yaş altı bilim insanı listesinde de yer almıştı.


Bu yıl Bilderberg toplantılarında ele alınan konular arasında yapay zeka ve kuantum hesaplaması gibi iki bilimsel başlık dikkat çekiyor. Dünyadaki eşitsizlik sorunu, Avrupa'daki Popülizm ile birlikte ABD, Rusya, İran ve Suudi Arabistan da toplantıların gündem maddeleri arasında. 

3 TOPLANTI TÜRKİYE'DE YAPILDI

İlk toplantısını Hollanda'nın Oosterbeek kasabasındaki Bilderberg Oteli'nde 29-31 Mayıs 1954 tarihlerinde yapan Bilderberg çetesi, İstanbul'daki ilk toplantısını ise 1959'da Yeşilköy'de yapmıştı. Türkiye'yi 27 Mayıs sürecine götüren karaların da alındığı ilk toplantıdan sonra ikincisi 1975'te İzmir'in Çeşme ilçesindeki Altın Yunus Otel'de, üçüncü toplantı ise 2007'de İstanbul'daki Ritz Carlton Otel'de yapılmıştı.

TÜRKİYE'DEN KİMLER KATILMIŞTI?

Bilderberg toplantılarına Türkiye'den katılanlar arasında Bülent Ecevit, İhsan Sabri Çağlayangil, İhsan Doğramacı, Turan Feyzioğlu, Kamran İnan, Hasan E. Işık, Gülten Kazgan, Halil Tunç, Memduh Yaşa, Selçuk Yaşar, Selin Sayek Böke, Ali Babacan, Mustafa Koç, İlhan Kesici, Soli Özel, Gönenç Gürkaynak, Nuray Mert, Cüneyt Ülsever, Sedat Ergin, Nuri Çolakoğlu, Hasan Cemal, Ruşen Çakır, Cengiz Çandar, Zeynep Göğüş, Gündüz Aktan, Fehmi Koru, Sami Kohen, Fuat Keyman ve Enis Berberoğlu gibi isimler dikkat çekiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Op.Dr. Tufan Ergenç:
Op.Dr. Tufan Ergenç: "Obezite Yaşlandırıyor"
Kura neden müdahale edilmiyor?... (Esfender KORKMAZ)
Kura neden müdahale edilmiyor?... (Esfender KORKMAZ)