Geç gelen faiz artışının perde arkası...

Aşırı yükselen dolar karşısında Merkez Bankası faiz artırmak zorunda kaldı. Ancak her fırsatta faizlerin indirilmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu artışa nasıl ikna edildiği merak konusuydu. Faiz artışının perde arkasını yazan Reuters haber ajansı Erdoğan'ı kimin ikna ettiğini kaleme aldı.

Geç gelen faiz artışının perde arkası...
Geç gelen faiz artışının perde arkası...
Bu içerik 390 kez okundu.

Dolar günlerdir Türkiye'nin birinci gündemine oturmuş durumda. Aşırı yükselerek 5 liraya dayanınca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hiç istemediği faiz artışına gidilmek zorunda kalındı. Peki sona ana kadar faizlerin yüksek olmasında dert yanan ve enflasyonu yükselten etkenin faizler olduğunu ifade eden Erdoğan nasıl oldu da faiz artışına ikna oldu? Reuters'e göre Erdoğan'ı Başbakan Binali Yıldırım ikna etti.

Reuters haber ajansı, Merkez Bankası'nın Çarşamba günkü 300 puanlık faiz artırımına giden süreçte perde arkasında yaşananları aktardı.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Reuters'ın konuya yakın üç kişiye dayandırdığı haberinde, lirada değer kaybının sürmesinin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Pazartesi günü olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

Orhan Coşkun imzasıyla yayınlanan haberde, bu görüşmede, kurdaki yükselişe karşı atılacak adımların ele alındığı belirtildi.

BAKANLARDAN 'KALICI HASAR' UYARISI

Haberde, "Konuya yakın kaynaklardan biri, bakanların, risk altında olanın yalnızca para birimi olmadığını, aynı zamanda ekonomiye yönelik 'kalıcı hasar' oluşmasının da önüne geçilmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi" denildi.

KARAR ALINDI AMA HEMEN UYGULANMADI

Bu toplantıda, kurdaki yükselişi durdurmak için faiz artırımına gidilmesi gerektiği konusunda mutabakat sağlandı. Ancak Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan'ın faiz artırımına yönelik duruşu nedeniyle hemen hareket geçmek istemedi.

GÖRÜŞMELER SALI DA SÜRDÜ, CUMHURBAŞKANI ÇARŞAMBA İKNA OLDU

Bunun üzerine, bu toplantının ardından aynı gün içerisinde Başbakan Binali Yıldırım ile bir görüşme gerçekleştirildi ve burada, faiz artırılması gerektiği yönünde bir mutabakatın oluştuğu aktarıldı.

Görüşmeler, Salı günü de devam etti ve liradaki düşüşün önlenebilmesi için atılabilecek ek adımlar değerlendirildi.

Tüm bu görüşme trafiği devam ederken, liradaki değer kaybı da sürüyordu. Dolar/TL paritesi, haftaya 4.50 düzeyinin üzerinde başlamış ve böylece yıl başından bu yana liranın değer kaybı da yüzde 20 düzeylerine ulaşmıştı. Ancak Erdoğan'a faiz artırımı konusunun iletilmesi ilk mutabakatın sağlanmasından üç gün sonra, Çarşamba günü oldu.

Aynı gün içerisinde liraya yönelik yoğun satışlar devam etmiş ve kur 4.92 düzeyini de aşarak tüm zamanların en yüksek düzeyine çıkmıştı.

BAŞBAKAN İKNA ETTİ

Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı olağan görüşmede, liradaki düşüşün durdurulması için faiz artırılması gerektiği görüşünü aktardı.

Yıldırım'ın Erdoğan'ı ikna etmesinin ardından Merkez Bankası Para Politikası Kurulu olağanüstü toplanarak, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 300 baz puan artırdı ve yüzde 13,5'tan yüzde 16,5'a yükseltti.

AK PARTİLİ YETKİLİ: GEÇ KALINDI

Ajansın haberde görüşlerine yer verdiği AK Parti'den üst düzey bir yetkili, "Bu, geç kalınmış bir karar mıdır? Evet. Eğer artırım daha erken yapılsaydı kur da bu düzeylerde işlem görüyor olmazdı" dedi.

Haberde, artırım kararının Şimşek açısından "bir nevi zafer" anlamına geldiği belirtildi.

Faiz artırımının perde arkasına dair benzer bir haber Bloomberg ajansında da yer aldı.

ERDOĞAN'IN DESTEĞİNİ ALMADAN ARTIŞA GİTMEK İSTEMEDİ

Haberde konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişinin aktardıklarına yer verildi. Bu kişi, Merkez Bankası'nın yasal olarak bağımsız bir kurum olmasına karşın, sözleri piyasadaki hareketleri etkilediği için Erdoğan'ın desteğini almadan faiz artırımına gitmek istemediğini söyledi.

Yıldırım ve Çetinkaya'nın önümüzdeki hafta içerisinde yatırımcılarla görüşmeler yapmak üzere Londra'ya gitmesi bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okula gitmeyen oğlunu 155’e ihbar etti
Okula gitmeyen oğlunu 155’e ihbar etti
Görme engelli milli sporcu soyunma odasında ölü bulundu
Görme engelli milli sporcu soyunma odasında ölü bulundu