Ülkede bir ilk: İki vatandaş konkordato ilan etti..

Ekonomik açıdan darboğaza giren vatandaşlar da artık teker teker şahıs konkordatosu ilan etmeye başladı. İlk kararlar Mersin Adliyesi ve Kuşadası'ndan geldi. Mersin'de Z.Ş. isimli şahıs, Kuşadası'nda ise M.Ş. konkordato ilan etti. Vatandaş konkordato ilan edince mahkeme bir serbest mali müşaviri, komiser olarak atıyor.

Ülkede bir ilk: İki vatandaş konkordato ilan etti..
Ülkede bir ilk: İki vatandaş konkordato ilan etti.. Kocakurt
Bu içerik 374 kez okundu.

Vatandaşın konkordato ilan edeceği yönündeki değişiklik, hukuk camiasında tartışmaya neden olmuştu. Hukukçular, ortakları, kefilleri ve üçüncü kişileri korumaya alacak bu değişikliğin suistimal edilmesinden endişeliydi. İlk şahıs konkordatosu haberlerinden biri Mersin ve Kuşadası’ndan geldi.

Yasal düzenlemenin ardından ilk şahıs konkordatoları ilan edilmeye başlandı. Mersin 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 18.09.2018 tarihli kararına göre Z.Ş. isimli vatandaş şahıs konkordatosu için başvurdu. Z.Ş’nin başvurusunu değerlendiren mahkeme 3 ay geçici mühlet kararı verdi. Mahkeme Serbest Mali Müşavir Osman Nuri Oğuzbey’i geçici komiser olarak atadı. Konkordatonun tasdikine ilişkin davanın ön inceleme ve ilk tahkikat duruşmasının 14/12/2018 günü saat 10:00’da yapılacağı belirtildi.

Bir diğer şahıs konkordatosu haberi de Kuşadası’ndan geldi. Kuşadası 2. Asliye Hukuk (Ticaret) Mahkemesi 26/09/2018 tarihli kararına göre müteahhit M.Ş. isimli vatandaş 20 milyon TL’lik borcu için şahıs konkordatosuna başvurdu. Vatandaşın başvurusuna mahkeme geçici mühlet kararı verdi.

ŞAHIS İÇİN ATANAN KOMİSER NE YAPACAK?

Şahıs konkordatosu için atanan komiserin vatandaşı sürekli denetleyeceğini belirten avukat Cenk Söbe, sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Komiserin amacı adı gibi mali durumu sürekli denetliyor, ödeme planı çıkarıyor, alacaklıların toplantıya çağrılmasını organize ediyor, alacaklılarla yapılacak pazarlıklarda bulunuyor, mahkemeye rapor sunuyor v.s. bu gibi kritik süreçleri yönetiyor. ” dedi.

‘DENGEYİ MAHKEME KURACAK’

Vatandaşın bu durumu suistimal etmesi konusunda ise Söbe, “Suistimal konusundaki dengeyi mahkeme kuracak. ciddi olmayan ya da alacaklıları zarara uğratma kastını gören mahkeme talebi kabul etmeyecek.” dedi.

BİLGİ VEREMEM

Mersin’deki mahkeme sürecini yöneten komiser Osman Nuri Oğuzbey konuyla ilgili sozcu.com.tr’ye şu açıklamalarda bulundu; Mahmeke süreci devam ediyor. Benim bu konu hakkında bilgi vermem doğru olmaz. Onun için mahkeme süreci ile ilgili bilgi veremem.

Vatandaşlar konkordatoya nasıl başvurabilir?

Sözcü gazetesi yazarı Nedim Türkmen de konu hakkında açıklamalarda bulundu. İcra iflas kanunun bazı maddelerinin değiştirildiğini söyleyen Nedim Türkmen: “13. maddede herhangi bir borçlunun konkordato talep edebileceği ifade edilmiş. İflasa tabi olmayan borçlu için de dava açılacak yer olarak Asli Ticaret Mahkemeleri adres gösterilmiş. Konkordato bir sulh protokolüdür. Konkordato da siz mahkemeye başvuruyorsunuz, mahkeme size geçici süreyle bir mühlet veriyor. Ama başvururken eklemeniz gereken bir sürü belge var. Buradan nasıl çıkacağınıza dair bir ön rapor hazırlamanız gerekiyor. Yani mahkemeye başvurulan her konkordato talebiyle ilgili olarak bir süre alınamıyor. İncelemeden geçmek durumunda.” dedi. 

Kanunun şu haline bakıldığında kişinin iflasa tabii olması gerekmediğini söyleyen Türkmen, “Sulh anlaşması teklif ediyorsunuz. Bu düzenleme yapılırken şirket ortakları ya da kefil olanları korumak için bir düzenleme getirilmiş ama kredi kartı borcu olan bir devlet memuru ya da özel sektörde çalışan birinin bu tür bir sulh anlaşması yapmak için mahkemeye başvurmasını engelleyen hiçbir hüküm yok.” açıklamasında bulundu.

ÖDEME PLANI VE KONKORDATO KOMİSERİ

Avukat Cenk Söbe de konu hakkında sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, yapılan değişiklik ile eskiden sadece şirketlere ait olan konkordato hakkının artık tüm bireyleri kapsadığını söyledi.

Bu haktan yararlanmak isteyen vatandaşların nasıl bir yol izleyeceği konusunda açıklamalarda bulunan Avukat Söbe, “Buna göre alacaklı kişi sayısını ve alacak miktarı rakamının çoğunluğunu elde eden borçlu, mahkemeye konkordato teklifi verir ve ödeme planı çıkarır. Mahkeme konkordato komiseri atar ve alacaklıları toplantıya çağırır. Komiser eşliğinde teklif kabul edilirse bu rapor ticaret mahkemesine sunulur ve mahkeme konkordatonun uygun bir proje ve plan ile borçların ödenebileceğini onaylarsa plan kabul edilir ve yapılan plan gereğince borçlar ödenir. Mahkeme şartları oluşursa konkordato mühleti de verebilir.” ifadelerini kullandı.

Avukat Söbe vatandaşların konkordato başvurusu yapması için tek gerekli şartlar konusunda ise, “konkordato başvurusu için şart, vadesi gelen borçları ödeyememe ya da ödeyememe ihtimali olmasıdır. Başkaca bir şart yoktur” açıklamasında bulundu.

Kaynak: SÖZCÜ

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uyuşturucu, vahşet, silah, cinayet: Bir saat boyunca can çekişti
Uyuşturucu, vahşet, silah, cinayet: Bir saat boyunca can çekişti
Bisiklete 235 lira trafik cezası
Bisiklete 235 lira trafik cezası